Донецька обласна рада

ХК "Донбас"

15 медалей, досвід і молодість. Усі результати паралімпійців Донеччини в Токіо-2020

XVI Літні Паралімпійські ігри, які мали відбутися влітку 2020-го, але були перенесені на рік через пандемію і пройшли в місті Токіо (Японія) з 24 серпня по 5 вересня 2021-го, черговий раз довели велич сили духу, неймовірні мужність та жагу до перемог атлетів з інвалідністю.

У складі збірної України, до якої увійшло 146 спортсменів, спортсменів-лідерів та спортсменів-спарингів з 15 видів спорту, Донецьку область представили 14 спортсменів та 1 спортсмен-лідер з 4 видів спорту. Дев’ять атлетів регіону виступили в змаганнях з плавання, три – з легкої атлетики, по одному – з велоспорту та веслування академічного. Представили вони три міста: Слов’янськ (6 осіб), Маріуполь (5 осіб) і Бахмут (3 спортсмени та 1 спортсмен-лідер).

Паралімпійці нашої держави вибороли 98 медалей (24 золоті,  47 срібних,  27 бронзових), у підсумку посівши 5 місце за кількістю нагород і 6 сходинку в загальнокомандному заліку. Чималий внесок у високий результат зробили атлети Донеччини, додавши до скарбнички 15 медалей (2 золоті, 8 срібних, 5 бронзових).

Найбільш титулованим спортсменом Ігор у Токіо-2020 серед паралімпійців Донецької області став 21-річний дебютант змагань такого рівня Андрій Трусов, майстер спорту України міжнародного класу з плавання серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату (клас S7), який народився в Миколаївці та є представником міста Слов’янськ. У його активі – 6 нагород: дві золоті (50 м вільним стилем та 100 м на спині, де він встановив рекорд світу), три срібні (200 м комплексним стилем, 400 м вільним стилем, 50 м батерфляєм), а також одна бронзова (у чоловічій естафеті 4x100 м). Лише в одній дисципліні Андрій не піднявся на п’єдестал пошани – на 100-метрівці брасом він посів 7 місце.

Три нагороди Донеччині та Україні приніс 34-річний заслужений майстер спорту України з велоспорту серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату Єгор Дементьєв (клас C5), який представляє місто Слов’янськ. Він здобув два «срібла» (у шосейній гонці з роздільним стартом на дистанції 32 км та шосейній гонці на дистанції 92.4 км), а також «бронзу» на треку в індивідуальній гонці переслідування на 4000 м. Ще в одній трековій дисципліні – на дистанції 1000 м – Єгор став сьомим. Таким чином, у його активі вже 7 паралімпійських нагород (він двічі ставав чемпіоном у 2012 році в Лондоні та ще двічі – у 2016 році в Ріо-де-Жанейро).

На своїх п’ятих Паралімпійських іграх по одній срібній нагороді вибороли заслужені майстри спорту України з плавання серед спортсменів з порушеннями зору – 35-річний Віктор Смирнов (загалом це його 15 медаль у кар’єрі) та 32-річний Сергій Кліпперт (13 медаль у кар’єрі). Свої кращі результати в Токіо-2020 наші досвідчені плавці, представники Слов’янська, продемонстрували на дистанції 100 м на спині – Віктор у класі S11, Сергій – у класі S12. При цьому Смирнов був ще четвертим на дистанціях 100 м брасом, 200 м комплексним плаванням, шостим на 100-метрівці батерфляєм, десятим – на 50-метрівці вільним стилем, Кліпперт – п’ятим на 100-метрівці брасом.

Ще одним срібним призером став 41-річний представник Бахмута Микола Жабняк – майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики відзначився у метанні диска серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату (клас F37). Також він посів 4 місце у штовханні ядра. Паралімпійське «срібло» Токіо стало другим у кар’єрі Миколи – нагороду такого ж ґатунку він здобув на Іграх-2008 у Пекіні.

Для 30-річної Юлії Павленко з міста Бахмут успішною виявилась четверта за рахунком Паралімпіада – щоб здобути «бронзу» Токіо-2020, майстру спорту України міжнародного класу з легкої атлетики знадобився досвід Ігор 2008, 2012 та 2016 років. У класі T11 серед спортсменок з порушеннями зору вона піднялася на п’єдестал пошани в дисципліні стрибки у довжину.

Четверту паралімпійську медаль у своїй кар’єрі 30-річна представниця Маріуполя Ярина Матло здобула на дистанції 100 м брасом. Заслужений майстер спорту України з плавання, Ярина стала бронзовою призеркою серед спортсменок із порушеннями зору (клас SB12). Окрім цього, вона посіла 6 місце на дистанції 100 м на спині та 8 місце на дистанції 100 м вільним стилем.

Ще одну «бронзу» на дистанції 200 м комплексним плаванням серед спортсменів з вадами розумово-фізичного розвитку (клас SM14) на дебютних для себе Паралімпійських іграх виборов 25-річний представник Маріуполя Василь Крайник. Також він був четвертим на 100-метрівці брасом, сьомим – на 100-метрівці на спині, тринадцятим – на 100-метрівці батерфляєм.

Тричі за крок від п’єдесталу пошани зупинявся 34-річний представник Маріуполя Ярослав Семененко, заслужений майстер спорту України з плавання серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату (клас S5): він був четвертим на дистанціях 50 м на спині, 50 м батерфляєм та в естафеті 4х50 м вільним стилем. Окрім цього, Ярослав фінішував шостим на 50-метрівці вільним стилем.

Четверті місця в Токіо посіли 33-річний майстер спорту України міжнародного класу з веслування академічного серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату Ярослав Коюда зі Слов’янська та 28-річний майстер спорту України з легкої атлетики серед спортсменів з порушеннями зору Володимир Пономаренко, який представляє Бахмут. Коюда, для якого ці Паралімпійські гри стали другими в кар’єрі, виступив у змішаній парі (клас PR2Mix2x), а дебютант Паралімпіади Пономаренко – у штовханні ядра (клас F12).

32-річний заслужений майстер спорту України з плавання серед спортсменів з вадами зору (клас S12) Данило Чуфаров із Маріуполя на своїх четвертих Іграх посів 5 місце на дистанції 100 м батерфляєм, 6 місце – 100 м брасом, 8 місце – 200 м комплексним плаванням, 10 місце – 400 м вільним стилем.

Ще один маріуполець, 32-річний заслужений майстер спорту України з плавання серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату Олександр Комаров (клас S6) на своїх третіх Іграх посів 6 місце на 100-метрівці вільним стилем, 12 місця на 50-метрівці батерфляєм та 100-метрівці на спині.

35-річний майстер спорту України з плавання Юрій Дворський зі Слов’янська, для якого Ігри в Токіо-2020 стали першими в кар’єрі, у класі S3 серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату посів 10 місце на дистанції 150 м комплексним плаванням та 12 місце на дистанції 50 м вільним стилем.

Спортсменів підготували заслужені тренери України з плавання Андрій та Світлана Казначеєви, Борис Соколов, Василь Лисенко, заслужений тренер України з велоспорту Віктор Дементьєв, заслужені тренери України з легкої атлетики Віктор Лис, Вячеслав Понька.

Додамо, що урочистості з нагоди відзначення паралімпійців, а також олімпійців Донецької області відбудуться в місті Краматорськ 9 вересня, напередодні Дня фізичної культури і спорту України.