Посилання

 
Донецька обласна державна адміністрація
 
Міністерство молоді та спорту України
 
Національний олімпійський комітет України
 
 

 
Донецький обласний спеціалізований фаховий коледж спортивного профілю ім. С. Бубки
 
 
 
 
ХК "Донбас"


Аналітична довідка щодо розвитку фізичної культури та спорту в Донецькій області

Аналітична довідка
управління фізичної культури та спорту Донецької обласної державної адміністрації
за 2021 рік

До фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності в Донецькій області залучено 322 552 особи, що складає 17,3% від загальної кількості населення на території, що підконтрольна українській владі.

У цілому роботу з розвитку фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності в області здійснюють:

  • школа вищої спортивної майстерності;
  • комунальний заклад «Донецький обласний спеціалізований фаховий коледж спортивного профілю ім. С. Бубки»;
  • Донецький регіональний центр з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт»;
  • Донецький обласний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» та 18 місцевих центрів фізичного здоров’я населення (протягом 2021 року відкрито центр у Білозерській громаді);
  • комунальне некомерційне підприємство «Донецький регіональний центр спортивної медицини»;
  • обласний центр фізкультурно-оздоровчої роботи;
  • 46 дитячо-юнацьких спортивних шкіл;
  • Донецьке обласне відділення (філія) Комітету з фізичного виховання та спорту МОН України;
  • відділення НОК України в Донецькій області;
  • громадські організації (федерації) з видів спорту.

У Донецькій області культивуються 40 олімпійських видів спорту, 77 неолімпійських видів та 26 видів спорту серед осіб з інвалідністю.

Тристоронні договори про співробітництво між всеукраїнською федерацією, управлінням фізичної культури та спорту облдержадміністрації і громадськими організаціями (федераціями) з видів спорту укладено з 93 громадськими організаціями: 32 – з олімпійських видів спорту, 54 – з неолімпійських, 7 – з фізкультурно-спортивними товариствами і відомствами.

Кадрова політика

На території області, яка підконтрольна українській владі, працює 2973 штатних працівника.

Фізкультурно-спортивна робота

Протягом 2021 року реалізація завдань сфери фізичної культури і спорту в Донецькій області забезпечувалась на підставі Регіональної цільової програми розвитку фізичної культури і спорту в Донецькій області на 2017-2021 роки, затвердженої розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26 грудня 2016 року № 1181 (зі змінами).

Згідно з календарним планом фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів Донецької області на 2021 рік, проведено 434 обласних змагання та 612 навчально-тренувальних зборів.

Також у поточному році на території області проведено 170 заходів всеукраїнського рівня (139 з них – з ігрових видів спорту) з баскетболу, хокею з шайбою, волейболу, футболу, футзалу, боксу, автомобільного спорту, мотоциклетного спорту, тенісу настільного, скелелазіння, стронгмену, сучасного п’ятиборства, триатлону, риболовного спорту, косіки карате, чемпіонати та Кубки України з легкоатлетичних метань у приміщенні серед осіб з інвалідністю (м. Бахмут), з шахів серед юнаків та дівчат (м. Краматорськ), з боротьби вільної серед юніорів та юніорок (2001-2003 р.н.) (м. Бахмут), з карате JKS (дорослі, юніори, юнаки, діти) (м. Бахмут), з пауерліфтингу серед усіх вікових категорій (м. Маріуполь), зі спортивних танців (м. Миколаївка), з легкої атлетики серед молоді та серед спортсменів з інвалідністю (м. Бахмут), з велосипедного спорту (шосе) (м. Святогірськ), з легкої атлетики серед осіб з інвалідністю (м. Бахмут), з вітрильного спорту (м. Маріуполь), з кікбоксингу WAKO (м. Бахмут), з важкої атлетики (м. Бахмут), з волейболу серед ветеранів (м. Краматорськ), марафон «Наш Краматорськ» та всеукраїнські спортивні змагання «Краще спортивне село України» (м. Святогірськ).

Протягом року спортсмени області взяли участь у 1051 всеукраїнському та 221 міжнародному заходах. За результатами виступів спортсменами області здобуто 5132 медалі (1367 – в олімпійських видах спорту, 3333 – в неолімпійських видах, 432 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю).

На міжнародних змаганнях 2021 року спортсмени Донеччини вибороли 759 медалей (104 – в олімпійських видах спорту, 550 – в неолімпійських, 105 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю):

- 371 золоту (34 – в олімпійських видах спорту, 288 – в неолімпійських, 49 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю);
- 227 срібних (38 – в олімпійських видах спорту, 150 – в неолімпійських, 39 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю);
- 161 бронзову (32 – в олімпійських видах спорту, 112 – в неолімпійських, 17 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю).

На всеукраїнських змаганнях 2021 року спортсмени Донеччини здобули 4373 нагороди (1263 – в олімпійських видах спорту, 2783 – в неолімпійських, 327 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю):
- 1693 золоті (461 – в олімпійських видах спорту, 1044 – в неолімпійських, 188 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю);
- 1321 срібну (375 – в олімпійських видах спорту, 849 – в неолімпійських, 97 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю);
- 1359 бронзових (427 – в олімпійських видах спорту, 890 – в неолімпійських, 42 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю).

Незважаючи на вплив всесвітньої пандемії та суттєві зміни спортивного календарного плану, українські спортсмени долали жорсткий кваліфікаційний відбір, виборюючи право представляти країну в змаганнях найсильніших атлетів планети.

Донецьку область на Іграх ХХХІІ Олімпіади-2020 (термін проведення – з 23 липня по 8 серпня 2021 року) у м. Токіо (Японія) представили 14 спортсменів у 5 видах спорту (зі 157 українських спортсменів, тобто 9%). По одному спортсмену – у боротьбі вільній, тенісі настільному, кінному спорті, двоє – у велосипедному спорті (шосе) та 9 – у легкій атлетиці.

Найвищим результатом з тих, що показали спортсмени Донеччини на Олімпійських іграх, є шосте місце Вікторії Ткачук (легка атлетика, біг на 400 метрів з бар’єрами).

Донецьку область на ХVІ літніх Паралімпійських іграх-2020 (термін проведення – з 24 серпня по 5 вересня 2021 року) в м. Токіо (Японія) представили 14 спортсменів та 1 спортсмен-лідер в 4 видах спорту (зі 146 українських спортсменів, тобто 9,6%). По одному – у велосипедному спорті та веслуванні академічному, три атлети та 1 спортсмен-лідер – у легкій атлетиці, 9 – у плаванні.

За підсумками виступів на Паралімпійських іграх-2020 Донецька область має 15 медалей:
- 2 золоті (плавання: Андрій Трусов – 2 медалі та встановив світовий рекорд у дисципліні 100 метрів на спині;
- 8 срібних (плавання: Андрій Трусов – 3 медалі, Сергій Кліпперт, Віктор Смирнов; велосипедний спорт: Єгор Дементьєв – 2 медалі; легка атлетика, метання диску: Микола Жабняк);
- 5 бронзових (плавання: Василь Крайник, Андрій Трусов, Ярина Матло; велосипедний спорт: Єгор Дементьєв; легка атлетика, стрибки у довжину: Юлія Павленко).

У 2021 році до складу збірних команд України з видів спорту від Донецької області входять 858 спортсменів, з яких 340 – з олімпійських видів спорту, 441 – з неолімпійських видів, 77 – у видах спорту серед осіб з інвалідністю.

Протягом поточного періоду присвоєно спортивних звань та розрядів: 382 – перших розрядів, 431 – кандидати у майстри спорту України, 82 – майстри спорту України, 7 – майстрів спорту України міжнародного класу, 1 – заслужений майстер спорту України, 7 – заслужених тренерів України.

Підтримка спортсменів і тренерів

На виконання розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 17 грудня 2018 року № 1501/5-18 (із змінами) з урахуванням спортивних досягнень спортсменів з літніх олімпійських видів спорту сформовано та погоджено з Міністерством молоді та спорту України склад Донецької обласної штатної спортивної команди резервного спорту з олімпійських видів спорту на 2021 рік у кількості 27 осіб (з 1 вересня – 25 осіб), які працевлаштовані на 20 штатних одиниць.

Заробітну плату спортсменам-інструкторам за цей період виплачено на суму 1849,70 тис. грн. з обласного бюджету.

З метою підтримки і стимулювання розвитку спорту вищих досягнень в Донецькій області, морального і матеріального заохочення спортсменів для досягнення високих спортивних результатів перспективним спортсменам області виплачуються стипендії з обласного бюджету.

Так, із січня 2021 року виплачувались 40 щомісячних стипендій для спортсменів з олімпійських видів спорту (у розмірі: 20 стипендій – шість прожиткових мінімумів і 20 стипендій – чотири прожиткових мінімуми), 15 щомісячних стипендій для спортсменів з неолімпійських видів спорту (чотири прожиткових мінімуми), 15 щомісячних стипендій для спортсменів з інвалідністю (чотири прожиткових мінімуми). Протягом 2021 року на стипендії спортсменам виділено 8639,04 тис. грн. з обласного бюджету.

З лютого 2021 року виплачувались 30 стипендій тренерам Донецької області: 10 стипендій у розмірі трьох прожиткових мінімумів для тренерів з олімпійських видів спорту, 10 стипендій у розмірі двох прожиткових мінімумів для тренерів з олімпійських видів спорту, 5 стипендій у розмірі двох прожиткових мінімумів для тренерів з неолімпійських видів спорту, 5 стипендій у розмірі двох прожиткових мінімумів для тренерів спортсменів з інвалідністю. Протягом 2021 року на стипендії тренерам виділено 1736,56 тис. грн. з обласного бюджету.

За успішні виступи на офіційних міжнародних змаганнях право на отримання одноразових грошових винагород у 2021 році здобули 81 спортсмен та 51 тренер, загалом з обласного бюджету виділено 14695,90 тис. грн.

З метою підтримки провідних спортсменів та тренерів затверджено Порядок використання у 2021 році коштів обласного бюджету, передбачених на здійснення адресних виплат та надання соціальної матеріальної допомоги спортсменам та тренерам на території Донецької області для придбання житла на умовах співфінансування з бюджетів територіальних громад Донецької області обласному бюджету. Усього протягом 2021 року здійснено адресну виплату для придбання квартири 1 спортсмену Донецької області та надано соціальні матеріальні допомоги для придбання квартир 2 тренерам Донецької області. Витрачено 2033821,15 грн., з них 1016909,58 грн. за рахунок коштів обласного бюджету. За рахунок коштів субвенції з бюджету Краматорської ТГ – 161443,00 грн., Слов’янської ТГ – 647468,08 грн., Миколаївської ТГ – 208000,49 грн.

Розбудова спортивної інфраструктури

У 2021 році завершено реконструкцію та введено в експлуатацію комплекс будівель для розміщення комунального некомерційного підприємства «Донецький регіональний центр спортивної медицини». Проєкт реалізовано за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку та обласного бюджету, на його реконструкцію витрачено 66602,107 тис. грн., у тому числі 35921,445 тис. грн. – кошти ДФРР; 30680,662 тис. грн. – кошти обласного бюджету. Медичний комплекс передбачає палатне відділення на 8 ліжок, діагностичне та реабілітаційне відділення, хірургічний блок, рентгенівський кабінет, зал лікувальної фізкультури, кабінети механотерапії, фізіотерапії, масажу, лабораторії загально-клінічних та біохімічних досліджень, кабінети лікарів. Будівля гуртожитку включає 7 кімнат для розміщення та проживання лікарів і медичного персоналу на 9 осіб. Водолікарня має басейн з кріосауною та соляною кімнатою.

Цього року завдяки реалізації програми Президента України «Велике будівництво» споруджено сучасний спортивний комплекс з велосипедного спорту в місті Лиман. Роботи тривали 13 місяців з серпня 2020 року по вересень 2021 року. 21.09.2021 отримано сертифікат на введення об’єкта в експлуатацію. Витрати на реалізацію проекту склади 87,4 млн грн, фінансування здійснювалося за рахунок коштів обласного бюджету. В рамках проєкту побудовано спеціалізовану велосипедну трасу ВМХ, триповерховий гуртожиток на 50 місць з тренажерною залою та допоміжні господарські споруди.

Завершено роботи з реконструкції 50-метрового плавального басейну «Нептун» у Маріуполі. Зазначений проєкт увійшов до топ-25 спортивних магнітів України. Загальна кошторисна вартість склала 199,9 млн грн. Фінансування здійснювалося за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток спортивної інфраструктури у 2021 році, а також коштів міського бюджету.

Завершується будівництво 25-метрового плавального басейну в місті Краматорськ. Вартість проєкту складає 109,5 млн грн. Фінансування ведеться за рахунок коштів обласного бюджету. Будівельна готовність об’єкту складає 81%. Відкриття планується у І кварталі 2022 року.

Стратегічним напрямком на рівні держави є формування програми Президента України «Здорова Україна». З метою сприяння створенню умов для занять фізичною культурою і спортом Донецька область серед перших шести регіонів України (також Луганська, Запорізька, Дніпропетровська, Полтавська, Харківська) потрапила до пілотного проєкту вищезазначеної програми. В її рамках здійснено заходи щодо створення 150 мультифункціональних спортивних майданчиків на території 32 територіальних громад області. Проєкт профінансовано в розмірі 72,0 млн грн – на 80% за рахунок державного бюджету (субвенція на реалізацію інфраструктурних проектів та розвиток об’єктів соціально-культурної сфери), на 10% – з обласного бюджету, на 10% – з бюджету громади.

На Донеччині створено 54 активних парки в рамках соціального проєкту «Активні парки – локації здорової України», що входить у загальнонаціональну програму Президента України «Здорова Україна». Головна мета проєкту – зробити спорт доступним для всіх: як для жителів великих міст, так і маленьких населених пунктів кожної області.

Активні парки з’явились у 25 територіальних громадах області: Маріуполь, Краматорськ, Костянтинівка, Волноваха, Дружківка, Лиман, Мар’їнка, Авдіївка, Слов’янськ, Покровськ, Курахове, Бахмут, Торецьк, Очеретине, Вугледар, Олександрівка, Добропілля, Соледар, Селидове, Іллінівка, Новогродівка, Ольгінка, Мирноград, Нікольське, Хлібодарівка.

У 2021 році проведено активну роботу щодо створення урбан-парків у Приморському парку Маріуполя, а також у парку культури та відпочинку «Ювілейний» в Краматорську. Реалізація цих проєктів – у наступному році.

Донецький обласний спеціалізований фаховий коледж спортивного профілю ім. С.Бубки є єдиним у регіоні спеціалізованим навчальним закладом для спортивно обдарованих дітей та молоді. Спортивна база коледжу залишилася у Донецьку, з якого у 2014 році його переміщено до міста Бахмут.

Триває розбудова спортивної бази коледжу:

- реконструкція 5-поверхового гуртожитку для проживання учнів та студентів (вартість 90,5 млн грн.). Протягом 2021 року фінансування здійснювалося за рахунок коштів обласного бюджету. Ступень будівельної готовності – 7%. На 2022 рік проєкт включено на фінансування до програми реконструкції спортивних інтернатів та ДЮСШ;

- будівництво учбового корпусу на 400 учнів та студентів, спортивних залів (вартість 277,0 млн грн.). Протягом 2020-2021 років фінансування здійснювалося за рахунок коштів ДФРР та обласного бюджету. Ступень будівельної готовності – 60%. На 2022 рік проєкт включено на фінансування до програми реконструкції спортивних інтернатів та ДЮСШ;

- будівництво сучасного 50-метрового олімпійського плавального басейну (вартість 785,8 млн грн.). На 2022 рік проєкт включено на фінансування до програми реконструкції спортивних інтернатів та ДЮСШ;

- реконструкція футбольного поля закладу оздоровлення та відпочинку «Вогник» по вул. Черняховського, 26 (вартість 11,5 млн грн.). На 2022 рік проєкт включено на фінансування до програми реконструкції спортивних інтернатів та ДЮСШ.

Усі ці проєкти будуть інтегровані у єдиний потужний спеціалізований навчальний заклад спортивного профілю, який стане спортивною перлиною регіону. Реалізація зазначених проєктів дозволить створити комфортні умови для навчання та сучасну спортивну інфраструктуру для тренувань і підготовки професійних спортсменів у Донецькій області.

Заходи з розбудови спортивної інфраструктури протягом 2021 року тривали в територіальних громадах області. У місті Селидове збудовано 25-метровий плавальний басейн, побудовані спортивні майданчики зі штучним покриттям, тренажерним обладнанням у місті Маріуполі та Новогродівці. Триває реконструкція КДЮСШ № 2 м. Маріуполь, будівництво футбольного поля зі штучним покриттям у м. Курахове.

У наступному 2022 році планується реалізувати ряд проєктів спортивної інфраструктури в рамках програм Президента України «Велике будівництво», «Здорова Україна», «Реконструкція спортивних інтернатів та ДЮСШ».

23 грудня 2021 року відбулась колегія облдержадміністрації з метою визначення подальших кроків з розвитку спортивної сфери спорту в регіоні на наступні три роки. На колегії ухвалено проєкт Регіональної цільової програми розвитку фізичної культури і спорту в Донецькій області на 2022-2024 роки.

 

Новини

 

Рахунок на табло

 

Кращі спортсмени і тренери Донеччини в 2022 році

  

 

Управління в соціальних мережах