Посилання

 
Міністерство молоді та спорту України
 
Донецька обласна державна адміністрація
 

Донецька обласна рада

 

Національний олімпійський комітет України

 
 

 
 
 
 
 
 
ХК "Донбас"


Крістіна Русінова – про підсумки роботи ШВСМ у 2017 році та плани на 2018-й

Прогрес велоспорту, триатлону, стрільби кульової, командні успіхи волейболістів і гандболістів, особистості, що стали спортивними героями Донеччини-2017, завдання на олімпійський 2018 рік – про все це та більше розповідає в.о. директора школи вищої спортивної майстерності Крістіна Русінова.

- Як оціните роботу відділень? Яка динаміка в підсумковому рейтингу, порівняно з 2016 роком?

- У більшості відділень відбулися суттєві зміни, порівняно з позаминулим роком. По-перше, їх кількість зменшилась на одне – з 18 до 17-ти: через відміну консолідованого заліку між регіонами України припинило свою діяльність відділення плавання синхронного, яке було з одним із лідируючих у ШВСМ Донецької області. Саме представниця цього відділення Олена Гречихіна найуспішніше виступила на Олімпійських іграх-2016 у Ріо-де-Жанейро, посівши в змаганнях команд 4 місце. Не райдужна ситуація склалася в гімнастиці спортивній: хоча нам вдається зберігати це відділення, але в підсумковому рейтингу воно зараз, нажаль, займає останнє 17 місце. Найбільша наша втрата – титулований спортсмен з Маріуполя Ігор Радівілов. У скарбничці міста Київ, за який з 2017 року виступає Ігор, опинились «золото» Кубку світу, «срібло» чемпіонату світу та «бронза» чемпіонату Європи.

Лідери рейтингу відділень ШВСМ залишились минулорічними: перше місце посідає легка атлетика, друге – важка атлетика. Проте відділення дзюдо, яке за підсумками 2016 року було третім, перемістилося на 12-ту сходинку. Цьому є легке пояснення: два елітні спортсмени Артем Блошенко та Вікторія Туркс після участі на минулій Олімпіаді завершили спортивну кар’єру, Яків Хаммо з 2017 року виступає за Київ, Федір Панько – за Дніпропетровську область, багато інших наших спортсменів – за Харківщину, Черкащину, також за столицю та Дніпропетровщину.

Третє місце, що в позаминулому році належало дзюдо, у 2017-му несподівано посіло відділення велоспорту (у 2016-му була 11 сходинка). Це одне з відділень, яким дуже важко виживати в умовах сьогоднішніх реалій. Насамперед, втрачено дуже ефективне місце підготовки – територія АР Крим, і через це спортсмени постійно знаходяться на виїзних зборах. У зимовий період для шосейної підготовки використовується Туреччина, для трекової – Львів. Зауважу, що тренерсько-викладацький склад відділення велоспорту працює на результат, не дивлячись на чималі труднощі.

Ще одна суттєва зміна стосується відділення триатлону, яке перемістилося з 8-го на 4 місце. Уперше за останні 20 років Донецька область очолила рейтинг України з цього виду спорту! Усі спортсмени під опікою тренера-викладача Георгія Васильовича Драгуляна відпрацювали рік дуже плідно.

 

Більш успішним 2017-й виявився і для відділення стрільби кульової, яке піднялося з 10-тої на 5-ту позицію. Саме представниця цього відділення Вікторія Сухорукова, у активі якої «срібло» юніорського чемпіонату світу в командній вправі МГ-5 та рекорд Європи, очолила рейтинг кращих спортсменів ШВСМ та Донецької області.

 

На 7-й сходинці завершило минулий рік (+2 порівняно з 2016-тим) відділення тхеквондо (ВТФ). Треба відзначити, що цей вид спорту посів 2 місце в рейтингу серед усіх областей України. Дружківчанин Михайло Шелест визнаний Федерацією тхеквондо України кращим спортсменом 2017 року, а його тренер Юрій Бірюков – кращим тренером року.

 

Не можна оминути і відділення гандболу. Щиро дякую тренерському складу за відданість своїй справі! Після вимушеного переїзду з Донецька команда «Шахтар-Академія» почала з самого початку. Результат ми вже побачили в 2017 році: колектив з оновленою назвою «Донбас» посів 5 місце в Суперлізі. Не хочу робити передчасні прогнози, але сподіваюся, що в сезоні 2017-2018 команда покаже все, на що спроможна. До речі, хочу привітати старшого тренера-викладача відділення гандболу ШВСМ Івана Івановича Фучеджи з призначенням на посаду головного тренера чоловічої збірної України, бажаю наснаги та завзяття в улюбленій діяльності.

 

Також повністю з поставленими завданнями впоралося відділення волейболу. Команда «Бахмут-ШВСМ» на чолі з Олександром Володимировичем Мирним та Юрієм Анатолійовичем Кравцовим завоювала «срібло» чемпіонату України серед чоловічих команд вищої ліги сезону 2016-2017. Волейболісти зовсім за короткий проміжок часу (у 2015 році зараховані в ШВСМ) змогли зробити такий величезний прорив і не збираються зупинятися! У найближчих планах – здолати вищу лігу і увійти до Суперліги.

 

Позитивну тенденцію продемонструвало і відділення вітрильного спорту, що перемістилося з передостанньої на 14-ту сходинку в рейтингу ШВСМ. Два наших спортсмени виконали норматив майстра спорту України міжнародного класу: Іван Жукалін виграв Кубок Європи-2017 (за підсумками всіх етапів), Валерій Кудряшов став другим. Завдяки цим успіхам Донецька область змогла посісти друге місце в рейтингу з вітрильного спорту серед усіх регіонів України.

 

- Які кількісні показники складу спортсменів і тренерів ШВСМ? Окреслилася тенденція щодо переходу до нас представників інших регіонів…

- У 2017 році кількісний склад спортсменів представлений 351 особою: 238 – у постійному складі, 113 – у змінному. Навчально-тренувальний процес здійснювали 54 тренери-викладачі, з яких 25 – штатні працівники. Ми майже повністю відновили тренерський склад ШВСМ: 24 тренери мають почесне звання «Заслужений тренер України», 7 – «Заслужений працівник фізичної культури та спорту України», 40 – вищу тренерську категорію.

Після величезного відтоку спортсменів та тренерів, що стався в 2015-2016 роках, на сьогодні ситуація стабілізувалася і поступово змінюється на краще. У цьому велика заслуга, насамперед, керівництва області в особі Віктора Васильовича Ремського та Володимира Петровича Мицика. Так, реалізується низка проектів щодо оновлення спортивної бази – зокрема, у 2017 році в області з’явилися 104 ігрові майданчики зі штучним покриттям та 200 майданчиків з тренажерним обладнанням. Найбільш амбітна ідея – будівництво регіональної бази олімпійської підготовки. Для подальшої діяльності ШВСМ важливим є і те, що в Бахмуті ведеться реконструкція обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру, Донецького вищого училища олімпійського резерву ім. С.Бубки – найголовнішої ланки в підготовці найближчого резерву до збірних команд України.

Склад ШВСМ поповнили не тільки кваліфіковані тренери з Донецької області, роботу яких знають далеко за межами України – Олег Іванович Євтушенко (боротьба греко-римська), Ярослав Миколайович Підмастерчик (бокс), а й з інших регіонів. Першою «ластівкою» в цьому напрямку став тренер-викладач з легкої атлетики Володимир Іванович Ліщук. Зазначу, що він і раніше плідно співпрацював із Донеччиною (є першим тренером майстра спорту України міжнародного класу Олени Сідорської), проте відміна консолідованого заліку, що сталася торік, у даному випадку зіграла на нашу користь. Тренер разом з усією групою прийняв нелегке рішення переходу до лав Донецької області. І їх результати в минулому сезоні заслуговують на пильну увагу: Вікторія Калюжна виграла чемпіонат України в бігу на 10000 м та отримала титул кращої спортсменки квітня за підсумками голосування ФЛАУ; також Вікторія разом з Єгором Жуковим стали бронзовими призерами Кубку Європи в бігу на 10000 м у командному заліку; Наталія Легонькова визнана кращою легкоатлеткою України в жовтні після перемоги з особистим рекордом на престижному Дублінському марафоні.

 

Слідом за ними уже в 2018 році до ШВСМ Донецької області переходить кращий спортсмен року з легкої атлетики Сергій Смелик (переможець командного чемпіонату Європи з бігу на 200 м). Також легкоатлетична сім’я Донеччини поповнилась групою на чолі з тренером Михайлом Степановичем Марченком. Його вихованка Анна Красуцька на командному чемпіонаті України виграла потрійний стрибок, також стала володаркою Кубку України, а Олексій Поздняков став другим на дистанції 400 м, завоювавши право представляти Донеччину на чемпіонаті світу з легкої атлетики у приміщенні в складі чоловічої естафети 4х400 м.

- Хто з наших атлетів показав у 2017 році найбільш видатні результати, хто здивував?

- Про деяких я вже розповідала. Це Вікторія Сухорукова, Іван Жукалін та Валерій Кудряшов, Єгор Жуков, Вікторія Калюжна та Наталія Легонькова. А також Михайло Шелест і Андрій Гарбар, бронзові призери чемпіонатів Європи з тхеквондо (ВТФ) – серед дорослих та молоді відповідно, Наталя Семенова – бронзова призерка Кубку Європи з метань у командному заліку.

Без сумніву, видатний результат показав Віктор Зємцев, який у віці 44 роки став срібним призером чемпіонату Європи з триатлону на довгі дистанції, а також третім на престижному етапі серії IRONMAN у Барселоні. На цих надскладних змаганнях Віктор по черзі встановив два рекорди України, а проміжок між ними становив менше місяця! Впевнена, це викликало здивування багатьох людей. Адже професіонали, особливо ті, хто бігає марафонські дистанції, знають, скільки часу потрібно організму для відновлення після такого виснажливого старту. Віктор – унікальна людина, абсолютно віддана улюбленій справі, а ще дуже скромна.

 

- Своїми виступами спортсмени і тренери Донеччини змушують усіх пишатися ними. Що можна зауважити щодо їх забезпечення з боку ШВСМ?

- У 2017 році фінансування навчально-спортивного процесу відбулося в повному обсязі. Для наших спортсменів ми закуповуємо сучасні інвентар та обладнання, відповідно до вимог та заявок тренерів. Торік зі спортивного інвентарю довгострокового користування для відділення важкої атлетики вдалося придбати два комплекти штанг на суму 126 тис. грн. та два тренувальні помости – 34,9 тис. грн. Відділення велоспорту забезпечили двома трековими велосипедами (на суму 199,0 тис. грн.), якість яких дає нашим спортсменам можливість виступати на змаганнях міжнародного рівня. Відділення стрільби кульової отримало пістолет пневматичний вартістю 55 тис. грн. Спортивної форми, взуття, дрібного інвентарю та обладнання для всіх видів спорту придбано на 304 тис. грн.

- Які найближчі завдання і цілі стоять перед ШВСМ на 2018 рік? Які напрямки роботи стануть основними?

- Зважаючи на поступове (з 2015 року) зростання кількісного складу учнів та тренерів, головним завданням на рік поточний є покращення якості нашої роботи. Це стосується таких показників, як кількість спортсменів у складі національних збірних команд України з видів спорту, кількість завойованих медалей на змаганнях різного рівня.

Основна ціль, над якою вже потрібно ретельно працювати – отримання нашими вихованцями ліцензій на Олімпійські ігри-2020, що пройдуть у Токіо (Японія). У 2018 році в боротьбу за омріяні перепустки вступають дзюдо, важка атлетика, триатлон, тхеквондо (ВТФ), стрільба кульова. У зв’язку з цим, тренери склали індивідуальні плани підготовки спортсменів, включивши до них участь у рейтингових міжнародних змаганнях, чемпіонатах Європи та світу, де розігруватимуться ліцензії на майбутні Олімпійські ігри.

Заплановано на 2018 рік проведення тренерського семінару, на якому головним доповідачем буде заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України Анатолій Григорович Бойко (особистий тренер видатної спортсменки – чемпіонки світу та Європи, бронзової призерки Олімпійських ігор Ольги Саладухи). Поділяться своїми знаннями й інші провідні тренери області, які відомі досягненнями своїх вихованців на міжнародних спортивних аренах. Для таких заходів ми запланували придбати для школи відеопроектор, щоб матеріал можна було демонструвати не тільки доповідями, але й діаграмами, відеоматеріалами і таке інше.

Також в поточному році продовжиться робота в напрямку забезпечення спортсменів сучасним інвентарем та обладнанням, спортивною формою, спецвзуттям, фармакологічними засобами.

Підсумовуючи сказане, хочу подякувати всьому тренерсько-викладацькому складу, нашим спортсменам. Кожен успішний виступ, кожна медаль є заслуженою винагородою за багаторічну копітку роботу, піт і кров, пролиті на виснажливих тренуваннях. Щиро бажаю атлетам і тренерам міцного здоров’я, невичерпної енергії, витримки. Нехай ніколи не згасає в душі бажання славити рідний регіон, Україну та зміцнювати спортивний імідж на міжнародній арені!

 

За інформацією Школи вищої спортивної майстерності

 
22.02.2018