На засіданні колегії управління розглянули питання розвитку спорту вищих досягнень, резервного та масового спорту в Донецькій області
На п’ятому в 2024 році засіданні колегії управління фізичної культури та спорту Донецької облдержадміністрації розглянули 6 основних питань: затвердження списку спортсменів Донеччини – кандидатів для участі в Іграх ХХХIV Олімпіади 2028 року в Лос-Анджелесі на 2025 рік; підсумки вступної кампанії у Донецький обласний спеціалізований фаховий коледж спортивного профілю ім. С. Бубки на 2024-2025 навчальні роки; результати виступів спортсменів регіону на ХХ зимових Дефлімпійських іграх та XVII літніх Паралімпійських іграх; роботу Донецького обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх»; співпрацю Обласного центру фізкультурно-оздоровчої роботи з органами управління фізичною культурою та спортом у громадах; роботу Донецької територіальної організації Всеукраїнського ФСТ «Колос».
До засідання долучилися: заступник голови Донецької обласної державної адміністрації Ігор Бойко, керівники органів управління фізичною культурою та спортом виконавчих органів рад територіальних громад, райдержадміністрацій, військових адміністрацій, директори дитячо-юнацьких спортивних шкіл і центрів фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх», голови районних і місцевих організацій фізкультурно-спортивного товариства «Колос», керівники обласних організацій фізкультурно-спортивної спрямованості.
Начальник управління фізичної культури та спорту Донецької облдержадміністрації Володимир Мицик зазначив, що тільки спільними зусиллями можливо подолати всі труднощі воєнного часу та продовжувати примножувати славні спортивні традиції Донеччини, надавати мешканцям регіону – як дітям, так і дорослим – можливості для занять фізичною культурою та спортом у різних куточках України. А для цього необхідно затвердження програм розвитку на місцевому рівні з включенням необхідного фінансування на спортивну сферу.
«Регулярні заняття спортом та руховою активністю якнайкраще допомагають у позбавленні від стресу та нервового напруження, що може накопичуватися через війну, і таким чином сприяють покращенню фізичного й ментального здоров’я. Так, від нашої спільної роботи також залежить, яким буде емоційний стан українців. Всіляко підтримуймо наших мужніх захисників і захисниць у їхньому спротиві російським окупантам! Слава Україні!» - наголосив Володимир Мицик.
З питання про затвердження складу спортсменів Донецької області – кандидатів для участі в Іграх ХХХIV Олімпіади 2028 року в Лос-Анджелесі на 2025 рік доповіла директор Школи вищої спортивної майстерності Крістіна Русінова та співдоповідачем виступив директор Донецького обласного спеціалізованого фахового коледжу спортивного профілю ім. С. Бубки Ігор Анушкевич.
Також Ігор Анушкевич висвітлив підсумки вступної кампанії у Донецький обласний спеціалізований фаховий коледж спортивного профілю ім. С. Бубки на 2024-2025 навчальні роки. Співдоповідачем з цього питання був директор Обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву з важкої атлетики Ігор Конопльов.
Ігор Анушкевич зауважив, що з весни 2022 року ДОСФКСП ім. С. Бубки функціонує на базі Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка. За результатами вступної кампанії на 2024-2025 навчальні роки до коледжу зараховано 51 спортсмена: 18 студентів на перший курс та 33 дитини до шкільного блоку (7-11 класи). Поповнення відбулося з наступних територіальних громад: Покровськ та Покровський район – 9 спортсменів; Краматорськ – 8 спортсменів; Бахмут – 6 спортсменів; Добропілля, Дружківка, Слов’янськ і Лиман – по 4 спортсмени; Білозерське та Курахове – по 3 спортсмена, Мирноград та Селидове – по 2 спортсмени, Костянтинівка та Миколаївка – по 1 спортсмену.
Наразі КЗ «ДОСФКСП ім. С. БУБКИ» налічує 6 класів, з них у основній групі – чотири (7 клас – один, 8 клас – один, 9 клас – два), у старшій – два (10 клас – один, 11 клас – один), та 8 груп у коледжному блоці (І-ІV курси по дві групи). Чисельність здобувачів освіти на 01.09.2024 року складає 279 осіб: 105 учнів і 174 студенти (25 з них входять до складу збірної команди України). У гуртожитку Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка проживають 130 вихованців коледжу. Вони забезпечуються 3-разовим харчуванням, медичним супроводженням тренувального процесу, спортивною формою. Коледж сприяє підготовці атлетів високого класу з 15 видів спорту: баскетболу, боксу, боротьби вільної, боротьби греко-римської, важкої атлетики, велосипедного спорту, веслування на байдарках і каное, волейболу, дзюдо, легкої атлетики, плавання, скелелазіння, триатлону, тхеквондо ВТФ, футболу.
Результати виступів спортсменів регіону на ХХ зимових Дефлімпійських іграх та XVII літніх Паралімпійських іграх, що пройшли в 2024 році, проаналізували: начальник Донецького регіонального центру з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт» Костянтин Шевченко, заслужений тренер України з параплавання, старший тренер-викладач паралімпійської збірної команди України Андрій Казначеєв та заслужений тренер України з паравелоспорту Віктор Дементьєв.
На ХХ зимових Дефлімпійських іграх у турецькому Ерзурумі Донеччину представили два шахісти: Тетяна Бакланова з Маріуполя та Олексій Філіппських із Краматорська. Спортсмени удвох стали срібними призерами командних змагань у дисципліні рапід (швидка гра). Також Тетяна в складі збірної України здобула «золото» з класичних шахів.
На XVII літніх Паралімпійських іграх у столиці Франції Парижі від Донецької області виступили 14 атлетів у 5 видах спорту: пара плаванні, пара веслуванні академічному, пара велосипедному спорті, пара легкій атлетиці та пара пауерліфтингу. Внесок паралімпійців Донецької області є у 20-ти нагородах української команди із загальних 82-х, а саме 5 золотих, 9 срібних і 6 бронзових. При цьому одна з «бронз», у змішаній естафеті 4х50 м комплексним плаванням, була здобута зусиллями одразу трьох представників регіону, тож фактично спортсмени Донеччини отримали 22 медалі: 5 золотих, 9 срібних і 8 бронзових. Таким чином, виступ у Парижі став одним із найкращих для Донецької області за всю історію Паралімпійських ігор (лише на Іграх 2004 року в Афінах результат був вагоміший: 11 золотих, 4 срібних, 7 бронзових нагород).
Традиційно низкою медалей поповнили скарбничку України параплавці. Андрій Трусов, який народився в Миколаївці та є представником міста Слов’янськ, відзначився двома золотими і трьома срібними нагородами. Данило Чуфаров із Маріуполя став двічі срібним та двічі бронзовим призером. Ще один маріуполець Олександр Комаров здобув «золото» і дві «бронзи», представниця Слов’янська Марина Піддубна – по одному «золоту» і «бронзі», представник Слов’янська Ігор Німченко – срібну та бронзову медалі, Ярослав Семененко з Маріуполя та Вероніка Коржова з Соледару – по «бронзі». Паравелосипедист Єгор Дементьєв, представник Слов’янська, відзначився «золотом» на шосе і «сріблом» на треку, спортсмен з пара веслування академічного, представник Бахмута Роман Полянський та парапауерліфтер із Маріуполя Антон Крюков стали срібними призерами. За успішні виступи в Парижі спортсмени та їхні тренери отримали одноразові грошові винагороди від Донецької облдержадміністрації, а також державні нагороди України.
Про роботу Донецького обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» розповів директор цієї установи Сергій Головченко. Одним із найважливіших напрямків є реалізація соціального проєкту Президента України «Активні парки – локації здорової України»: наразі в його межах працюють 11 координаторів (два на Донеччині, інші – у Києві, Дніпрі, Львові, Мукачеві, Горішніх Плавнях, Софіївській Борщагівці). З квітня по жовтень координатори провели майже 500 заходів, які охопили понад 8000 осіб. Щодо впровадження клубної системи – планується відкриття п’яти пілотних клубів у Дніпрі, Києві, Мукачеві, Умані (напрямки діяльності: тренування з фітнесу, футболу).
У змаганнях «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» у 2023-2024 навчальному році від Донеччини долучилися 6 команд з трьох видів спорту. У новому сезоні цього масштабного проєкту учні закладів загальної середньої освіти визначатимуть кращих у 7 видах спорту: до минулорічних баскетболу, волейболу, футзалу, спортивного орієнтування та черліденгу додалися гандбол і регбі-5. Від Донецької області в 2024-2025 навчальному році зареєструвалися 65 команд – представники 32 навчальних закладів із 14 громад. Задля відбору кращих із них, які візьмуть участь у всеукраїнському фіналі, планується проведення змагань обласного та місцевого рівнів.
Донецький обласний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» продовжує проводити заходи за участю ВПО з Донеччини у різних регіонах країни з урахуванням безпекових норм. Серед них – заходи до Дня захисту дітей, «Спортивна зима», «Дорога єдності», сходження на Говерлу, тренування в рамках фестивалю «Відкриті уроки футболу», тренінги, наради, майстер-класи. Багато активностей організовується спільно з Центром підтримки ВПО Краматорського району «МиРазом» та хабом «Наш Краматорськ» у місті Дніпро, а також на базі культурного хабу «Донеччина» у Києві.
Директор Обласного центру фізкультурно-оздоровчої роботи Володимир Страшко висвітлив питання співпраці ОЦФОР з органами управління фізичною культурою та спортом рад територіальних громад, райдержадміністрацій, військових адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій населених пунктів Донецької області. Прикладом роботи в організації спортивного життя серед мешканців Костянтинівської громади поділилася начальник управління культури, молоді та спорту Костянтинівської міської військової адміністрації Ольга Хоменко.
За сприяння ОЦФОР у 2024 році в області впроваджено проєкт «Фітнес на відкритому повітрі», у межах якого відбулося 17 заходів із залученням понад 1000 осіб. Патріотичний забіг у пам’ять про загиблих воїнів «Шаную воїнів, біжу за героїв України» цьогоріч охопив більше 1600 мешканців Донецької області із 45 територіальних громад. Окремий напрямок – розвиток та охоплення активностями учасників бігового клубу «Донеччина», які нині представляють 16 громад.
Обласний центр фізкультурно-оздоровчої роботи продовжує співпрацю з громадами щодо реалізації на місцевому і регіональному рівнях державної політики та програм з питань розвитку неолімпійських видів спорту, проведення обласних змагань. Реалізація проєкту «Спортивні традиції Донеччини» у 2025 році дозволить покращити комунікацію з органами управління фізичною культурою та спортом на місцях через виконання календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Донецької області.
Про роботу громадської організації «Донецька територіальна організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» доповіла заступниця голови Катерина Костянецька. Так, серед вимушених переселенців із Донеччини в безпечних регіонах України у 2024 році проведено цілу низку фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів, змагань і тренувань – з волейболу, футзалу, футболу, тенісу настільного, гирьового спорту, армспорту, дартсу, шашок. Водночас команди Донецької області були представлені на багатьох заходах національного рівня: чемпіонатах ГО ВФСТ «Колос» з волейболу, дартсу, футболу, футзалу, у змаганнях «Найкраща сільська спортивна громада України», «Краща спортивна громада України» серед міських громад, а також серед селищних громад.
Після засідання колегії управління відбулася семінар-нарада з керівниками органів управління фізичною культурою та спортом рад територіальних громад, райдержадміністрацій, військових адміністрацій, де розглянули ще декілька актуальних питань:
- про формування статистичної звітності дитячо-юнацьких спортивних шкіл, відомств, громадських фізкультурно-спортивних організацій, територіальних громад за формами №5-ФК (річна), №5-ФК (річна-зведена) (доповідач – відповідальна за координацію роботи ДЮСШ в Донецькій області Галина Кірпулянська);
- про організацію спільної роботи КЗ «Донецький обласний спеціалізований фаховий коледж спортивного профілю ім. С.Бубки» з гуманітарними хабами Маріупольської і Бахмутської територіальних громад у м. Полтава (доповідач – директор коледжу Ігор Анушкевич);
- про організацію фізкультурно-оздоровчої роботи з ВПО на базі гуманітарних хабів Очеретинської селищної територіальної громади (доповідач – начальник управління з питань освіти, молоді, спорту та розвитку культури Очеретинської селищної військової адміністрації Олена Іваннікова);
- про нове в законодавстві (доповідач – головний спеціаліст-юрисконсульт відділу організаційно-кадрової роботи управління фізичної культури та спорту облдержадміністрації Ольга Ясінко).
Щоб слідкувати за спортивним життям Донецької області, оберіть для себе будь-який зручний канал отримання інформації:
Сайт: sportdonoda.gov.ua
Фейсбук: www.facebook.com/sportdonoda
Телеграм: t.me/sportdonoda
Інстаграм: www.instagram.com/sportdonoda
X (Твіттер): x.com/sportdonoda